Nowy ranking PTO. “Proste, przejrzyste, obiektywne i sprawiedliwe.” To były główne zasady, na których pracował Komitet Rankingu Zawodników PTO przez ponad rok. Wyniki ogłoszono dzisiaj w ramach znaczącej zmiany systemu rankingu światowego PTO.
Zmienione podejście obowiązuje już od dzisiaj. Oznacza to istotne zmiany w rankingu na początku 2023 roku – najbardziej zauważalną jest spadek Anny Haug z 2022 roku z miejsca nr 1 do #6, a na jej miejsce wchodzi Ashleigh Gentle, gdy wprowadzana jest nowa metodyka.
Co to jest Ranking PTO i dlaczego się zmienił?
Do końca 2022 roku podstawą rankingu PTO był własny, statystyczny algorytm oceniający wyniki zawodnik. Ocena na podstawie czasu ukończenia względem innych zawodników. Algorytm wykorzystujący skomplikowane obliczenia matematyczne i historyczne dane, aby przydzielić punkty względem „skorygowanego czasu idealnego” (AIT).
Wszystkie wyścigi mogły przynieść wysokie wyniki niezależnie od tego, czy był to Mistrzostwa Świata IRONMAN, czy niższy poziom, IRONMAN 70.3, czy wydarzenie Challenge Family. Celem – w dużym uproszczenie, celem było ocenienie względnej „wartości” wyniku zawodnika. Niezależnie od miejsca wyścigu, statusu wyścigu i osób, z którymi rywalizowali.
Chociaż generowało to dużo dyskusji i niezadowolenia m.in ze strony ze strony zawodników, kibiców i mediów. W szczególności, jak działa „czarna skrzynka” i czy niektóre wyniki są naprawdę sensowne?
Nowy kierunek – Transparentność
Chcąc być częścią rozwiązania, powstała grupa robocza składająca się z pięciu zawodników: Ruth Astle (GBR), Antony Costes (FRA), Renee Kiley (AUS), Jackson Laundry (CAN) i Danielle Lewis (USA). Czy istniał alternatywny sposób na zwiększenie przejrzystości, wiarygodności i rozwiązanie niektórych stałych pytań dla dobra wszystkich zaangażowanych?
To, że grupa pracowała nad tym przez ponad rok, wskazuje na skalę projektu, który podjęli. Wynikiem tej pracy, zatwierdzone przez Zarząd Atletów, jest nowy System Rankingu Światowego (WRS), składający się z następujących głównych elementów:
- System podziału na poziomy dla wyścigów
- Bezpośrednie nagradzanie pozycji w wyścigach
- Uwzględnienie siły pola startowego na każdym evencie
- Zapewnienie nagród za wyjątkowe wyniki na podstawie czasów ukończenia względem innych zawodników w tym samym wyścigu
Jak powstaje nowy Ranking PTO
Nowy system podziału na poziomy – Punkty za pozycję
W przyszłości status wyścigu – poziom (Tier) – będzie bezpośrednim czynnikiem decydującym o liczbie punktów, które można zdobyć. Istnieje pięć poziomów – Diament / Platyna / Złoto / Srebro / Brąz – a kategoria, do której należy wyścig, określa bazowe punkty w systemie rankingu światowego.
Poziom wyścigu opiera się głównie na nagrodach pieniężnych, jednak uwzględniane są również inne czynniki, takie jak prestiż, ekspozycja medialna, pokrycie telewizyjne, a także pomoc w podróży i zakwaterowaniu dla zawodników oraz ogólne zaangażowanie w promowanie profesjonalizmu i podnoszenie rangi sportu.
Pierwsze miejsce otrzymuje pełną liczbę punktów bazowych (100, 95, 90, 80 lub 70), a następnie kolejne pozycje maleją. Czyli zwycięstwo w wyścigu sklasyfikowanym jako Diamentowy, dostanie 100pkt, zwycięstwo w wyścigu Platynowym 95 pkt itd.. Stopień spadku punktów również zmienia się w zależności od poziomu. Dla Diamentu i Platyny wynosi 2% na pozycję, ale dla Złota, Srebra i Brązu odpowiednio 5% / 8% / 11%.
Wynik siły pola startowego
Zasadniczo wyższe „poziomy” wyścigów przyciągają najsilniejsze pola startowe, ale mogą też wystąpić inne czynniki. Na przykład, w tym roku PTO Asian Open (które będzie Diamentowym Poziomem) odbywa się tydzień przed Mistrzostwami Świata IRONMAN 70.3 (które będą na poziomie Platyny). Jako efekt, część zawodników z czołówki, wybierze start w zawodach, które dadzą im większe szanse na punkty w rankingu PTO.
Z drugiej strony, wyścigi takie jak IRONMAN 70.3 Oceanside zwykle przyciągają silniejsze pole startowe niż wiele innych imprez, które będą na tym samym poziomie.
Jak jest obliczany?
Wynik Siły Pola Startowego (SOF) opiera się na średniej liczbie punktów rankingu pięciu najlepszych zawodników. Wpływ? 30% wyniku całego wyścigu pochodzi z obliczenia wyniku Siły Pola Startowego.
Ranking PTO a wynik czasu wyścigu
Czasy ukończenia NADAL są czynnikiem, ale można dokładnie określić, jak obliczany jest element czasu. Nie ma już tajemniczego algorytmu do próby interpretacji. Logika jest taka, że sama pozycja na mecie i siła pola startowego nie oddają w pełni wyniku. Finiszowanie 15 sekund za zwycięzcą w zaciętym wyścigu to zdecydowanie „lepszy” wynik niż ta sama pozycja, ale 10 minut wolniej za zwycięzcą.
Czas Bazowy oblicza się w następujący sposób. Biorąc średni czas ukończenia określonej liczby zawodników (od zwycięzcy, do pierwszej piątki w wyścigu z ponad 16 zawodnikami). Następnie dodajesz lub odejmujesz 6 punktów za każde 1% szybsze lub wolniejsze tempo zawodnika względem tego Czasu Bazowego. Do czego dodajesz te punkty? Dodajesz je do Punktu Bazowego a Punkt Bazowy to średnia z Punktu Bazowego Tier i Wyniku Siły Pola Startowego, oba wspomniane wcześniej.
Zdezorientowany? To nie jest proste, ale każdy element jest przejrzysty. W praktyce, każdy z odrobiną uporu i kalkulatorem w dłoni może wyliczyć punkty za każde miejsce. Nie ma już czarnej skrzynki i nieznanym algorytmem. Wynikający z tego Wynik Czasu Wyścigu stanowi 30% całkowitego Wyniku Wyścigu.
Czy ktoś chce bonus?
Podobnie jak w poprzednim systemie, zawodnik może nadal uzyskać bonus za swoje najlepsze wyniki w wyścigach na pełnym dystansie. Jest to jednak teraz wzrost o 5%, a nie 10%. Dodatkowo, bonus może być zastosowany tylko do wyścigów, które mieszczą się w Tierach Złotym, Srebrnym lub Brązowym. W praktyce oznacza to, że nie można go zastosować na Mistrzostwach Świata IRONMAN, Challenge Roth ani w rzadkim przypadku, gdy Mistrzostwa Świata Triathlonu na długim dystansie odbywają się na pełnym dystansie.
Podsumowanie
PTO wprowadził istotne zmiany w swoim systemie rankingu światowego na podstawie zasad: prostota, przejrzystość, obiektywizm i uczciwość. Nowy system, opracowany przez Komitet ds. Rankingu Zawodników PTO, obejmuje pięć poziomów zawodów (Diamentowy, Platynowy, Złoty, Srebrny, Brązowy). Ranking oparty głównie na nagrodach pieniężnych, a także prestiżu, medialnej ekspozycji i pomocy dla zawodników. Punkty będą przydzielane na podstawie pozycji wyścigu, uwzględniając siłę pola startowego i wyniki czasowe. System uwzględnia również premię dla najlepszego pełnodystansowego wyniku rankingu. Ranking światowy zawodnika będzie oparty na średniej z trzech najlepszych wyników w ciągu ostatnich 52 tygodni. Wprowadzenie nowego systemu ma na celu zwiększenie przejrzystości, zrozumienia i zaangażowania zawodników.
Dodaj komentarz