Podnoszenie „Ciężarów Mentalnych” po Treningu Sprawia, że Stajesz Się Szybszy. To wyniki badań które udowadniają że szkolenie wytrzymałości umysłowej pomaga w treningu. Nowa metoda łączy trening mentalny i fizyczny, i może być kluczem do osiągnięcia wyższej prędkości i wytrzymałości. Tak wynika z niedawno opublikowanego badania w czasopiśmie Journal of Science and Medicine in Sport.
Nowości w treningu wytrzymałościowym
Podczas gdy fizyczny trening jest zazwyczaj priorytetem w sporcie, naukowcy odkryli, że mentalne zmęczenie może znacząco wpływać na wydajność. Dlatego też, skupienie się na zmęczeniu umysłowym, równocześnie z zmęczeniem mięśniowym, może przynieść korzyści w poprawie wytrzymałości. Badanie skupiło się na metodzie treningowej zwanej Treningiem Wytrzymałości Umysłowej (BET). BET polega na wykonywaniu zadań wymagających wysiłku umysłowego w trakcie lub tuż po treningu.
Rezultaty badań Treningu Wytrzymałości Umysłowej
Elitarni kolarze szosowi brali udział w badaniu, wykonując treningi pięć razy w tygodniu przez sześć tygodni. Po każdym treningu fizycznym, grupa wykonująca Trening Po-Treningowy (Post-BET) angażowała się w zadania wymagające intensywnego myślenia, takie jak zadanie flankera lub zadanie idź-nie idź. Grupa kontrolna natomiast słuchała neutralnych dźwięków, nie wymagających pracy umysłowej
Wyniki badania były imponujące. Kolarze, którzy przeszli trening Post-BET, wykazali wzrost wytrzymałości o 11,4% w porównaniu do grupy kontrolnej przy 80% Maksymalnej Mocy Wyjściowej (PPO) oraz wzrost o 17,1% przy 65% PPO. Moc i dystans również poprawiły się w 20-minutowym teście na czas dla grupy Post-BET. Dodatkowo, zdolności poznawcze uległy poprawie, a czasy reakcji skróciły się o 19% w Badaniu 1 oraz 9% w Badaniu 2.
Mechanizm skuteczności BET polega na wzmacnianiu mózgu wobec zmęczenia umysłowego, podobnie jak podnoszenie ciężarów wzmacnia mięśnie. Badanie wykazało, że poprawa wydajności wytrzymałościowej nie wynikała z zmian fizjologicznych, ponieważ nie było związku z VO2 max, częstotliwością akcji serca ani poziomem kwasu mlekowego we krwi. Wpływ miały natomiast czynniki psychologiczne, ponieważ Post-BET zmniejszał odczuwanie wysiłku zarówno podczas zadań umysłowych, jak i fizycznych.
Jak zacząć trening mentalny ?
Aby wdrożyć BET w plany treningowe, sportowcy mogą korzystać z aplikacji takich jak SOMA-NPT lub BrainHQ. Naukowcy sugerują rozpoczęcie od dwóch godzin treningu w ciągu tygodnia, podzielonych na sesje trwające 20 lub 30 minut. Dla osób o ograniczonym czasie, równoczesne wykonywanie treningu umysłowego podczas treningu fizycznego (tzw. Trening Jednoczesny, Concurrent-BET) może być równie skuteczne. Celem jest wyzwalanie funkcji poznawczych w momencie, gdy zarówno mózg, jak i ciało są zmęczone. Wraz z upływem czasu mózg będzie się adaptować, stając się odporniejszym na zmęczenie umysłowe i zwiększając wytrzymałość.
Trening mentalny – trudniejszy niż wygląda
Trening mózgu w celu odporności na zmęczenie umysłowe może być wyzwaniem, szczególnie na początku. Podobnie jak z każdym innym treningiem. Najtrudniej jest zacząć. Poprzez priorytetowe traktowanie treningu umysłowego razem z treningiem fizycznym, sportowcy mogą wykorzystać w pełni swój potencjał i przekraczać własne granice.
Dodaj komentarz